Aktualitások

„Brunszvik 250” vándorkiállítás és minikonferencia

2025. április 16.

A „Bölcsődék napja és a nemzetközi óvoda-nap” keretében folytatódott Sárospatakon a „Brunszvik 250” évfordulós rendezvénysorozat 2025. április 16-án a Carolina Óvoda és Bölcsődében, illetve A Művelődés Háza Pódiumtermében. A délelőtti programban a Tokaj-Hegyalja Egyetem első évfolyamán tanuló óvodapedagógus szakos hallgatók adták elő A szegény ember állatai című bábelőadást Kapusi Szabolcs  bábművész rendezésében. 

„Brunszvik 250” vándorkiállítás és minikonferencia

A délutáni vándorkiállítást és minikonferenciát Bánné dr. Gál Boglárka, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Közgyűlés elnöke nyitotta meg. Megnyitójában hangsúlyozta a kisgyermekkori nevelés fontosságát, illetve megbecsülését fejezte ki a kisgyermekekkel foglalkozó pedagógusok iránt. Megnyitóját követően a vármegyei közgyűlés elnöke a Borsodi Madárka című népmesegyűjtemény egy-egy példányát adta át Tokaj-Hegyalja térségi óvodák vezetőinek. 

A minikonferencia részvevőit köszöntötte Dr. Farkas Szabolcs, Sárospatak polgármestere, valamint Prof. Dr. Kéri Szabolcs, a Tokaj-Hegyalja Egyetem rektora. A minikonferencia első előadásában Dr. Drabancz Mihály Róbert, a Tokaj-Hegyalja Egyetem docense, Brunszvik Teréz arisztokrata neveltetését és a 19. század első felének társadalmi, kulturális viszonyait vázolta fel. Az előadó hangsúlyozta, hogy Brunszvik Teréz ezer szállal kötődött a korszak meghatározó európai értelmiségeihez (Pestalozzi, Beethoven), akik hatására alapított Magyarországon népoktatási intézményeket (óvoda, leányintézetek).

A délután második előadásában Dr. Toma Kornélia, a Tokaj- Hegyalja Egyetem intézetigazgatója, kifejtette, hogy Brunszvik Teréz grófnő a magyar kisdednevelés és kisdednevelő-képzés egyik alapítója volt. Vasakarattal, veleszületett szervezőkészséggel szervezte meg egymás után a hazai kisdedóvókat; eredményes, lelkes tevékenysége a külföld előtt is ismertté tette nevét, illetve számos ausztriai és németországi óvodának is ő vetette meg az alapját. Másrészt az előadásból az is kiderült, hogy milyen fontos szerepe volt a Brunszvik családnak a magyarországi oktatás modernizációjában. Brunszvik Antal és Teleki Blanka (Brunszvik Teréz unokahúga) kiemelkedő szerepet játszott a magyar intézményes oktatás modernizációjában. Dr. Toma Kornélia előadása végén kiemelte, hogy Brunszvik Teréz egész életében nagy lelkesedéssel dolgozott, illetve folyamatosan művelte magát. Ma már el sem tudjuk képzelni, hogy ezért mennyi előítélettel kellett megküzdenie, mennyi lekicsinylés fölé kellett emelkednie. Teljesítményében, életvitelében méltán állítható a legnagyobb magyar: Széchenyi István mellé. 

Hír: Dr. Drabancz Mihály Róbert
Fotó: Tamás István

Korábbi bejegyzések

cover img
A Brunszvik Teréz születésének 250. évfordulója alkalmából rendezett eseménysorozathoz kapcsolódva és a nemzetközi óvoda nap alkalmából 2025. április 16-án bábelőadással léptek fel a Tokaj-H..
cover img
Tanulmányi kirándulás keretében látogattak el az I. és III. éves nappali tagozatos tanító szakos hallgatók az Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeumba, oktatóik, Dr. Toma Kornélia és Dr. Nagy György k..
cover img
Tanulmányi kirándulás keretében keresték föl és koszorúzták meg az I. és III. éves nappali tagozatos tanító szakos hallgatók Brunszvik Teréz szobrát Budapesten, a Logodi utcában.Brunszvik Teréz, az el..
cover img
A Brunszvik 250 évforduló szervezői az elmúlt héten Budapesten erősítették meg együttműködési szándékukat, a minap pedig a konkrét feladatokról tárgyalt Dr. Toma Kornélia rektori biztos, int..
cover img
Budapesten erősítik meg együttműködési szándékukat a Brunszvik Teréz 250 évforduló szervezői Az évfordulós programsorozat megvalósítását koordináló intézmény a Tokaj-Hegyalja Egyetem, a programsoroz..
cover img
Brunszvik Teréz, az első magyarországi óvodák alapítója születésének 250. évfordulója alkalmából Dr. Toma Kornélia, a Tokaj-Hegyalja Egyetem pedagó..