Aktualitások
Koszorúzás Brunszvik Teréz szobránál
Tanulmányi kirándulás keretében keresték föl és koszorúzták meg az I. és III. éves nappali tagozatos tanító szakos hallgatók Brunszvik Teréz szobrát Budapesten, a Logodi utcában.
Brunszvik Teréz, az első magyarországi óvoda alapítója születésének 250. évfordulóját a Tokaj-Hegyalja Egyetem az UNESCO-val együtt ünnepli. Az évfordulós programsorozat szakmai támogatója az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság, társszervező a Magyar Női Unió.
A koszorúzást megelőzően Dr. Toma Kornélia, a pedagógusképzésért felelős Comenius Intézet igazgatója méltatta Brunszvik Teréz munkásságát. Beszédében hangsúlyozta, hogy gróf Brunszvik Terézt élénken foglalkoztatták korának elmaradott társadalmi viszonyai. Vallotta, hogy az intézményes nevelés rangtól és vagyoni állapottól függetlenül minden kisgyermeknek kijár. Átfogó pedagógiai reformot sürgetett. A nők számára magas színvonalú, korszerű tartalmú képzés megvalósításán fáradozott. Az első kisdedóvó intézet megalapításának évében (1828) kísérletképpen felállította az óvodából kikerülő hét éven felüli leányok számára a krisztinavárosi ipariskolát, ahol kézműipari jártasságot sajátítottak el a tanulók. Egy évvel később (1829) cselédiskolát alapított a cselédlányok oktatására. Terv és felhívás egy magyar nevelőnéket képző intézet felállítására című művében (1844) apja példájára sürgette tanítónőképző intézet létrehozását. Az óvodai nevelők képzésének megszervezésén is dolgozott, amelynek eredményeként A’ Kisdedóvó Intézeteket Magyarországban Terjesztő Egyesület megnyitotta az első magyar kisdedóvóképző intézetet és egy mintaóvodát Tolnán. A pedagógia területén végzett áldozatos munkája és reformertevékenysége miatt alakját már életében Széchenyihez hasonlították és úgy tekintettek rá, mint Széchenyi szellemi párjára, „a legnagyobb magyar” nőre.
Brunszvik Teréz szobránál a Tokaj-Hegyalja Egyetem képviseletében Dr. Toma Kornélia és Dr. Nagy György egyetemi docens, valamint Jaskó Botond III. éves tanító szakos hallgató helyezett el koszorút.
Hír: Dr. Toma Kornélia
Fotó: Stumpf Soma hallgató